Rasy psów

 Nareszcie zmobilizowałam się aby zacząć pisać o rasach. Z czasem ich ilość będzie się zwiększać wraz z moją wiedzą :D

Zacznijmy od mojej ulubionej rasy:

Owczarek niemiecki - stróż i obrońca.

 

Wysokość: Suki - 55 - 60 cm                          Masa - Suki - 22 - 32 kg
                   Psy - 60 - 65 cm                                        Psy - 30 - 45 kg


Owczarki niemieckie zostały wyhodowane do pracy w policji, więc jak samo się nasuwa kochają pracować z człowiekiem. Chętnie tropią, obszczekują i zatrzymują napastnika. Są wykorzystywanie nie tylko do gonitw, ale również do wykrywania np narkotyków.

Psy tej rasy są bardzo dominujące. Aby nad nimi zapanować potrzeba twardej ręki, cierpliwości i doświadczenia. Nie każdy człowiek poradzi sobie z takim psem, a dokładniej - nie każdy zapobiegnie dominacji i zarazem agresji. Dobrze wychowane owczarki niemieckie są potulne dla właściciela i dość nieufne do obcych. Przy takim psie można być spokojnemu o siebie i dom, ich odwaga niekiedy sięga tak wysoko, że pies jest gotowy oddać własne życie za właściciela ( przykładami były owczarki niemieckie, które na wojnie chroniąc swoich opiekunów przyjęły na siebie pociski wskutek czego oba zmarły, zrobiono im przepiękny pogrzeb w którym uczestniczyli ich opiekunowie). Większość dobrze wychowanych psów tej rasy nie przejawia agresji do obcych ludzi wchodzących do naszego domu, zazwyczaj problemem jest wypuszczenie ich z mieszkania, pies nie wypuści owej osoby bez pozwolenie właściciela. Oczywiście nie każdy owczarek taki jest, ale spotkałam ogromną ilość psów, które tak robią, właśnie dlatego są psami stróżującymi.

Owczarki są bardzo wierne, posłuszne,żywiołowe, energiczne, inteligentny i lojalny. Potrzebują dużej ilości ruchu i wysiłku psychicznego.

Przez swoje podobieństwo do wilka wprowadzono BŁĘDNĄ nazwę owczarka niemieckiego - wilczur. Owczarek niemiecki nie jest wilczurem! Wilczur to inaczej duży kundel.

Umaszczenia:
Jest kilka akceptowanych umaszczeń owczarków niemieckich:
- czarny
-czarny podpalany
- bicolor
- wilczasty

Nie ma białego owczarka niemieckiego! Nie istnieje owa odmiana! Jest tylko odrębna rasa zwana Białym Owczarkiem Szwajcarskim!

Owczarki występują w krótkiej okrywie włosowej (ON) oraz długiej (DON - długowłosy owczarek niemiecki).

Niektóre psy są hodowane na wystawy (show), dzięki czemu są dobrymi psami rodzinnymi, natomiast inne są hodowane do pracy (użytki). Psy użytkowe nieco lepiej sprawują się na IPO oraz w innych sportach, jednak to nie wyklucza show od brania udziału w jakimkolwiek sporcie! To psy, one kochają sporty.

 Yorkshire terrier - mały, wielki pies


Waga - do 3,5 kg                     Wysokość: średnio 20 cm


 Yorkshire terrier został wyhodowany w Wielkiej Brytanii w celu kocim czyli łapanie myszy :D Wbrew pozorom psy z włosem nie zawsze nadają się dla alergików gdyż człowiek jest uczulony na białko zawarte w skórze, ślinie, moczu, łoju psa, a nie na samą sierść. Pamiętajcie o tym przy wyborze psa!

 Yorki są psami, które nie są świadome swojej wielkości. Często sądzą iż są wielkości amstaffa oraz jego postury. Choć małe to nie nadają się dla osób, które nie potrafią trzymać dyscypliny w domu. Źle wychowane są szczekliwe, agresywne, nieposłuszne i dość dominujące. Wielokrotnie spotykam yorka, który obszczekuje olbrzymiego psa myśląc, że jest jego wielkości i postury. Niby fajnie, że pies ma swój "charakterek" jednak z czasem brzydnie zarówno właścicielom jak i sąsiadom, dlatego tak bardzo trzeba przyłożyć rękę do ich wychowania.(pamiętajmy, że wychowujemy psa na 15 lat).


Przez swój wygląd nazywa się je "pieskami do torebeczki" i nie dziwię się. Często widzi się puste panienki noszące pieseczka na rękach, a gdy już puszczą, a pies zacznie coś atakować to te zamiast zareagować patrzą, ewentualnie jeszcze psa chwalą. Powinien ktoś im uświadomić, że zwrot " Misiu nie ładnie" nie działa na psa -.- Gadać z psem to mogą w domu. Właśnie przez takie osoby tak nie lubię yorków (choć są wyjątki).

Te psiaki dość dobrze sprawują się w Agility oraz w sztuczkach, jako terriery są dość inteligentne i przy odpowiedniej pokusie lubią pracować z człowiekiem.

 Tak jak wszelkie psy z dużymi oczami często zapadają na grudkowe zapalenie 3 powieki. Jest to spowodowane tym iż pies z dużymi oczami chodząc po krzakach nieraz wsadzi dałąź w oko (lub też włosy wchodzą w oczy). Wtedy robią się im na 3 powiede grudki przez które pies zaczyna słabiej widzieć, a w ostateczności może stracić wzrok. Choroba często się wznawia.

Jesli pieskowi nie stoją uszka musicie je często wietrzyć i czyścić aby uniknąć zapaleń. Z tego co słyszałam yorki maja często problemu z żołądkami dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta.


Jeśli chodzi o fryzjera to nie jest on potrzebny. Wystarczy maszynka do strzyżenia (50 zł na wiele lat) oraz nożyczki. To na prawdę nie jest trudne. Pies mniej się boi, a my robimy taką fryzurkę jaką chcemy dodatkowo jeśli coś nie wyjdzie to nie możemy mieć pretensji XD

American Pit Bull Terrier

Wysokość: 46-56 cm                               Waga: 15-30 kg 

Pitbull jest krzyżówką buldoga z terrierem. Kiedyś ( jakieś 150 lat temu) buldogi były szczupłe, ale muskularnym zwinnym psem, tak samo jak dawny pitbull.


Tak jak wiadomo pitbull został wyhodowany (niestety) do walk psów, które i w dzisiejszych czasach się odbywają. Na czym to polega? Przez wiele tygodni ćwiczy się psa aby nabrał mięśni ( widziałam psy przywiązane do wielkiego koła i obracające je siłą - niekiedy jak u koni. Drugim sposobem jest ciągnięcie opony). Niestety taki pies jest zmarnowany, gdyż myśli tylko o wygraniu walki, jeszcze nigdy taki pies nie trafił do adopcji - zbyt duże ryzyko.

Nie myślcie sobie, że te psy są złe! Nie! Te psy są takie same jak każde inne, po prostu robią to co Pan im karze, czy to źle? Chce go zadowolić, przez co odnosi wiele ran, ale pan ma swoje ukochane pieniążki -.-


Pamiętajcie! Pitbull taki się nie rodzi! To wpływ człowieka na psa! Każdy pies może być tak samo agresywny jak Pitbull przy nieodpowiednim właścicielu. Jedyna różnica to uścisk szczęki. Pitbull ma tak mocną szczękę, że potrafi bez problemu złamać człowiekowi kość udową (jedną z NAJMOCNIEJSZYCH KOŚCI!)

Z tego co widzicie to bardzo ciekawa rasa, jednak potrzebuje twardej ręki. Te psy z reguły są zrównoważone,  przyjazny, żywiołowy i ufny. Niechęć do innych zwierząt można przezwyciężyć przyzwyczajaniem go od małego do obecności innego zwierzęcia.. Do ludzi są przyjazne i kochają pieszczoty.

Ciekawostki:
- sami kynolodzy mają problemy w odróżnieniu Pitbulla od Amstaffa O.o
- pitbull nie jest uznawany przez FCI ani ZKwP
- w wielu krajach hodowanie tego psa jest zabronione. Tłumaczą się, że to dlatego iż jest on wpisany na listę psów niebezpiecznych. Jest to bzdurą, ludzie boją się, że człowiek, który hoduje pitbulla będzie wystawiał go do walk.
- kopiowanie uszu jest zabronione przez co psy mają klapnięte uszka (psy do walk muszą mieć kopiowane)
- są trzy "odmiany" pitów - XXL, normalny oraz sportowy.



Pitbull przykuł moją uwagę kiedy usłyszałam o tym jaki jest "beee" jaki niedobry. Zobaczyłam walki psów (może i przykre, ale świat nie składa się z samych dobrych rzeczy). Wtedy poznałam Gandzię - mix Amstaffa z Pitem, przewspaniały pies - spokojny, uległy, zero agresji, nawet muchy nie skrzywdzi. Od tamtej pory te psy mi się spodobały, dlatego przekonajcie się co do nich. Nie patrzcie na opinię innych, to tak samo jakbyście ulegali opinii, że yorki są agresywne i obciachowe. Pitbull jest rasą psa tak jak wiele innych. Nie rodzi się agresywny, anie niedobry.


Jamnik - "paróweczka" 

 

Wysokość: 27-30 cm (standardowy),                 Waga: 6,5-9 kg (standardowy),
                   16-20 cm (miniaturowy)                              4,5 (miniaturowy),
                                                                                         3,5 kg (króliczy)


 Jamnik pochodzi z Niemiec, w dosłownym tłumaczeniu oznacza "borsuczy pies". Nazwa pochodzi od jego wyglądu oraz od tego, że pies ten polował na zwierzęta ryjące nory.

Jamnik jest psem energicznym, lubiącym ganiać małe zwierzęta i ptaki. Cechuje go upór i nieustępliwość - na pewno wielokrotnie to zauważyliście. Wbrew pozorom są bardzo lojalne i  przywiązują się do właściciela. Jednak ich wadą jest umiłowanie do szczekania.
 Charakter odmian jamników nieco się różni - szorstowłose charakteryzuje odwaga terrierów, a długowłose spokój i inteligencja spanieli.

Wiele jamników nie toleruje obcych ludzi i reaguje na nich nieco agresywnie. Potrzebują sporo uwagi i dobrej tresury.

Nieraz mówię, że te psy posiadają swoje ":charakterki" przez co ciąganie za uszy, męczenie i ciągłe zawracanie tyłka dla psa może spowodować wybuch - przez to większość jamników nie lubi dzieci, działają im na nerwy.

Odmiany jamników:



 Występuje w trzech odmianach szaty: krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy oraz w trzech wielkościach: króliczy (karłowaty), miniaturowy i standardowy.

Jamnik długowłosy standardowy

Jamniki długowłose (nie tylko standardowe, ale też miniaturowe i królicze) to najłagodniejsza odmiana jamników. Są znacznie spokojniejsze i łatwiejsze w ułożeniu niż jamniki krótko i szorstkowłose. Znacznie łatwiej tez poskromić ich pasję łowiecką. Natomiast odmiana standardowa jest cichsza i mniej ruchliwa niż odmiany miniaturowe i królicze.

                                                                                   

                                                                                

Jamnik szorstkowłosy
Najstarszą odmianą są jamniki krótkowłose. Ale ponieważ rasę stworzono do polowań, a psy zimą marzły, wyhodowano jamniki szorstko włose, krzyżując krótkowłose z przodkami dzisiejszych sznaucerów i terierami. W ten sposób stworzono odmianę jamnika chętną do polowań, z dużym temperamentem, ostrą oraz zdecydowanie odporniejszą na chłód.



Jedna z ras jamnika. Jest jego pierwotną postacią,
Jamnik krótkowłosy 
która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż obecnie jamniki bardzo dobrze sprawdzają się jako psy trzymane w mieszkaniach do towarzystwa.

Jamniki bardzo często chorują na otyłość, co źle wpływa na ich stawy. Jak wiadomo psy te są "niskopodłogowe" i każdy zbędny kilogram źle działa na ich króciutkie łapki.
Innymi częstymi chorobami są : nużyca, cukrzyca, niedowład i zapalenia uszu. Mają również problemy z kręgosłupami.

Pinczer miniaturowy


Wysokość: 25,5 - 30 cm                     Waga: 3-5 kg






Zalicza się do grupy pinczerów, wyhodowana została w Niemczech (jak bardzo wiele ras) Psy pochodzą z rodziny terierów, jednak stanowią oddzielną rasę. Dawniej służyły jako szczurołapy, współcześnie dotrzymują człowiekowi towarzystwa.
Pinczer powinien być proporcjonalny tzn, że nie może mieć zbyt krótkich łap. Ma krótką,twardą i lśniącą sierść (bez podszerstka więc alergicy lepiej zniosą jego obecność). Umaszczenie podpalane lub rude.
Z charakteru jest psem żywym, odważnym i nadaje się na stróża. Często takie psy szczekają kiedy ktoś wchodzi do domu lub po prostu kręci się w pobliżu. Nic mu nie umknie, wszystko widzi i słyszy. Lubi szczekać (inaczej nie nadawałby się na stróża) i jest dość nieufny do obcych (sprawa indywidualna). Pinczer jest wielkim psem w małej skórze, co wiele osób sobie ceni. (Piesek niewielkich rozmiarów, a taki zaborczy, co jednak nie zwalnia od utrzymania dyscypliny.) Raczej jest psem jednego pana.


Pielęgnacja jest dość prosta. W okresie linienia trzeba czasami czesać psa aby usunąć martwy włos i przez to uniknać walającej się sierść w domu. Kąpiele nie powinny być częste ponieważ pies ma krótką okrywę włosową i nie potrzebuje częstego mycia. Wystarczy kilka kąpieli w roku. Aby pies miał błyszczącą sierść należy wzbogacić dietę w NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz witaminy.

U tej rasy częste jest występowanie kamienia nazębnego, nalezy też co jakiś czas przycinać przerośnięte pazury. Trzeba też uważać aby pies nie zeskoczył z dużej wysokości, ponieważ jego chude łapki są narażone na złamania.

Często pseudohodowcy sprzedają karłowate psy pod nazwą "ratlerek". Są to psy z dużymi czaszkami i wyłupiastymi oczami, co jest oznaką karłowatości, niedopuszczalnej w tej rasie. Takie psy są bardzo chore i ani odrobinę nie przypominają rasy.

Często te psy nazywa się "miniaturowymi dobermanami" jednak nie mają one nic wspólnego z tą rasą. To samo tyczy się nazwy "Ratlerek" - eh, wiele osób myśli, że ma taką rasę  NIE, to potoczna nazwa ratlera praskiego, a to jest całkiem inna rasa.

Chodsky pes

Wysokość: 51 - 56 cm (psy),                                   Waga: 16 - 25 kg
                            48 - 53 cm (suki)


Chodsky pes jest psem pasterskim tak samo jak owczarek niemiecki, jednak jest zatwierdzony tylko przez Czechy. Charakter mają bardzo podobny do owczarka niemieckiego - są czujne, nieufne do obcych i mają instynkt obrończy / stróża. Cele wyhodowania tej rasy są podobne co to owczarka niemieckiego - stróż, pies służbowy i pies rodzinny. Pies bardzo wszechstronny, ładny i inteligentny. 
Z wyglądu jak dla mnie przypomina nasze kundelki :) Ogólnie ładny i "uzdolniony" pies.










4 komentarze:

  1. Mam Ci napisać rasę ?
    Owczarek Niemiecki
    lub
    Rhodesian Ridgeback

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla mnie każdy pies jest piękny i jest godny tego aby się o niego troszczyć i dbać. Ja mam w domu u siebie małego kundelka i myślę, że robię dla niego wszystko to aby był szczęśliwym psem. Nawet ma swój własny grzebień https://sklep.germapol.pl/pl/grzebienie.html za którego pomocą bardzo fajnie mi się go rozczesuje.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad.